Save
Busy. Please wait.
Log in with Clever
or

show password
Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 
Sign up using Clever
or

Username is available taken
show password

Your email address is only used to allow you to reset your password. See our Privacy Policy and Terms of Service.


Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.

Question

9 minutes to 5 miles
click to flip
focusNode
Didn't know it?
click below
 
Knew it?
click below
Don't know

Question

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
Remaining cards (14)
Know
0:00
Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how

Unit rates and Rates

QuestionAnswer
9 minutes to 5 miles Rate
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours? 325 miles
Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99. 0.20
22 miles per hour Unit rate
A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of miles and hours
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute? 102 words per minute
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon? 3.60
A rate is a ratio that compares Quantities with different units
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound? $8 per pound
What mathematical operation do ratios involve? division
If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table? 20/9
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is: 1
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes? 7.5 customers
You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available: A 20-lb bag for $23.44 An 8-lb bag for $9.88 A 40-lb bag for $49.00 Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent? the 20 pound bag
Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80? the 12 pack of coke
Created by: memphis moran
 

 



Voices

Use these flashcards to help memorize information. Look at the large card and try to recall what is on the other side. Then click the card to flip it. If you knew the answer, click the green Know box. Otherwise, click the red Don't know box.

When you've placed seven or more cards in the Don't know box, click "retry" to try those cards again.

If you've accidentally put the card in the wrong box, just click on the card to take it out of the box.

You can also use your keyboard to move the cards as follows:

If you are logged in to your account, this website will remember which cards you know and don't know so that they are in the same box the next time you log in.

When you need a break, try one of the other activities listed below the flashcards like Matching, Snowman, or Hungry Bug. Although it may feel like you're playing a game, your brain is still making more connections with the information to help you out.

To see how well you know the information, try the Quiz or Test activity.

Pass complete!
"Know" box contains:
Time elapsed:
Retries:
restart all cards