Question
click below
click below
Question
Normal Size Small Size show me how
Unit rates and Rates
Question | Answer |
---|---|
9 minutes to 5 miles | Rate |
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours? | 325 miles |
Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99. | 0.20 |
22 miles per hour | Unit rate |
A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of | miles and hours |
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute? | 102 words per minute |
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon? | 3.60 |
A rate is a ratio that compares | Quantities with different units |
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound? | $8 per pound |
What mathematical operation do ratios involve? | division |
If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table? | 20/9 |
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is: | 1 |
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes? | 7.5 customers |
You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available: A 20-lb bag for $23.44 An 8-lb bag for $9.88 A 40-lb bag for $49.00 Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent? | the 20 pound bag |
Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80? | the 12 pack of coke |