Save
Busy. Please wait.
Log in with Clever
or

show password
Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 
Sign up using Clever
or

Username is available taken
show password


Make sure to remember your password. If you forget it there is no way for StudyStack to send you a reset link. You would need to create a new account.
Your email address is only used to allow you to reset your password. See our Privacy Policy and Terms of Service.


Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.
focusNode
Didn't know it?
click below
 
Knew it?
click below
Don't Know
Remaining cards (0)
Know
0:00
Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how

Psychologia ego

Strelau Psychologia tom 1/2 rdz. 8

TermDefinition
Psychologia... Heinz Hartmann Usamodzielnił ego, uwolnił od konfliktów, rozwinięcie strukturalnego aspektu psychoanalizy, wyjaśnia zachowania zdrowe oraz twórcze
Ego - szczegółowo Struktura nadrzędna, apersonalna, konstrukt teoretyczny, który wyjaśnia centralne funkcje osobowości. Nie rozwija się z id. Id i ego powstają odrębnie z instynktów biologicznych.
Autonomia pierwotna Motoryka, mowa, spostrzeg, zapamięt choć uwar bio rozwijają się nie w rezul modyfik popendów lecz w procesie dojrz, uczenia. Dlatego mają AP. Jeśli rozwój ego ok nie muszą być uwik w konflikt. Mają charakter instrument są narzędz ego do real funk b. złoż.
Autonomia wtórna Funkcje centralne: samokontrol, zdolność odraczania grat, poznawanie otoczenia, mogą w procesie dojrz uniezależ od pierwotnego, konfliktowego źródła i uzyskać AW, której efekt jest mot altruistyczna i estetyczna
autonomiczne motywacje ego Funkcje centralne w toku rozwoju stają się podstawą AME takich jak dążenie do sukcesów, podwyższeia zajmowanej pozycji,
Energia w psychologii ego Hartmanna Nie cała energia związana potrzebami Id. Część może zostać zneutralizowana (oderwana od związku z popędem)
Miara siły ego ilość energii zneutralizowanej (oderwanej od potrzeb id)
Miara stabilności ego Odporność danej funkcji na regresję, czyli ponowne uwikłanie w konflikty popędowe. Ten kto ma silne ego nie inwest sił w obronę, ale rozwija się i realizuje swoje autonomiczne cele.
Obszar ego wolny od konfliktu Te funkcje, które dzięki neutralizacji energii uzyskały autonomie wtórną, i te, które jako nieuwikłane w konflikt zachowały autonomię pierwotną.
Cel ego Adaptacja - proces ciągły, kontynuum rozwoju od reaktywnego dostosowania się do warunków zastanych do aktywnego, intencjonalnego wyboru środowiska poprzez wprowadzanie zmian w otoczeniu i zmian w sobie.
Adaptacja A... i A... Alloplastyczna - zmiany w otoczeniu. Autoplastyczna - zmiany w sobie.
Wskaźnik adaptacji Równowaga, wewnątrz struktór, procesów i funkcji osobowości, ale również pomiędzy jednostką a otoczeniem. Równowaga jest zarazem wskaźnikiem integracji osobowości
Równowaga intrapsychiczna w miarę równomierna realizacja interesów każdego z podsystemów: id, ego, superego (przyjemne, pożyteczne, moralne).
Regresja w służbie ego Zdolność do zawieszania własnych funkcji związanych z racjonalnością i samokontrolą. Wyzwala możliwości twórcze, a jej brak przejawia się w neurotycznej fiksacji i usztywnieniu zachowania.
Created by: magdalena.czu
Popular Psychology sets

 

 



Voices

Use these flashcards to help memorize information. Look at the large card and try to recall what is on the other side. Then click the card to flip it. If you knew the answer, click the green Know box. Otherwise, click the red Don't know box.

When you've placed seven or more cards in the Don't know box, click "retry" to try those cards again.

If you've accidentally put the card in the wrong box, just click on the card to take it out of the box.

You can also use your keyboard to move the cards as follows:

If you are logged in to your account, this website will remember which cards you know and don't know so that they are in the same box the next time you log in.

When you need a break, try one of the other activities listed below the flashcards like Matching, Snowman, or Hungry Bug. Although it may feel like you're playing a game, your brain is still making more connections with the information to help you out.

To see how well you know the information, try the Quiz or Test activity.

Pass complete!
"Know" box contains:
Time elapsed:
Retries:
restart all cards